Romatoloji


Romatoloji bilim dalı romatizmal hastalıkların tanı ve tedavisinin en uygun şekilde yapıldığı bir üst branştır. Romatolojik hastalıklarda eklem, kas ve eklem çevresindeki yumuşak dokular tutulmakta, ağrı, hareket kısıtlığı, şişme ve bazen de şekil bozuklukları gelişmektedir.

Sık görülmeleri, kronik seyretmeleri ve iç organları da tutabilmeleri nedeniyle önemli hastalıklardan olan romatolojik hastalıklar, genel olarak bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklar olup, gelişme nedenleri tam olarak bilinememektedir. Buna rağmen, genetik ve çevresel faktörlerin hastalıkların ortaya çıkmasından sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Uygun şekilde tedavi edilmezlerse hastaların yaşam kalitesi bozulmakta ve kalıcı sakatlıklara neden olabilmektedir. Tedaviler esnasında gerekli görüldüğü durumlarda dermatoloji, ortopedi, göğüs hastalıkları, nöroloji, gastronteroloji, nefroloji, fizik tedavi ve diğer branşlardan destek alınmaktadır.

Romatoloji bölümünde iltihaplı omurga romatizması, romatoid artrit, ağ dokusu hastalıkları (Sistemik Lupus Eritematozus, Sjögren Sendromu, Skleroderma gibi), inflamatuvar miyozitler, damar iltihabına yol açan hastalıklar, ailevi Akdeniz Ateşi, Behçet ve Gut hastalığı, dejeneratif eklem hastalıkları (Osteoartrit), kemik erimesi (Osteoporoz) ve yumuşak doku romatizması hastalıklarının tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Poliklinik Lokasyonu
1. KatDoğu Blok
Poliklinikler Bölümü
Açılış Saatleri
Pazartesi - Cuma8:00 - 17:00
CumartesiKapalı
PazarKapalı

+90 (392) 444 0 535

Lokasyon

Bölüm Doktorlarımız