Bacaklarda Aşırı Damar Belirginleşmesi Veya Damar Tıkanıklığı

Bacaklarda aşırı damar belirginleşmesi dünya genelinde en çok görülen hastalıklardan birisi olan varis ya da diğer bir tabirle damarlarda genişleme probleminin belirtisi olabilir. Bacaklarda aşırı varislerin oluşması pıhtılaşma bozukluğunun işareti olabilir.  Hastalık toplardamar genişlemesi ve kılcal damar genişlemesi şeklinde iki gruba ayrılmaktadır. Tüm damarlarda görülme riski olmasına karşın en sık bacaklarda görülmektedir. Bunun nedeni ise vücudumuzun oluşturduğu ağırlık ve basıncı direkt olarak bacaklarda bulunan damarlara yansıtması ile alakalıdır. Kılcal damar problemi kozmetik problem olarak görülürken toplardamar genişlemesi ile mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak ciddi alınması gerekmektedir.

Kalp damar cerrahi uzmanına muayene olan birçok hastada ilerlemiş kalın varisler görülmektedir. Bunun nedeni büyük ihtimalle ihmaldir. Çünkü damar genişlemesi fark edilmeyen bir hastalık değildir. Estetik açıdan kötü görünüm yanı sıra ilerledikçe ağrı, kramp, kaşıntı, kanama, ciltte renk değişimine neden olmaktadır. Bu şekilde belirtiler ortaya çıktığında kendiliğinden geçmesini beklemek yerine mutlaka bir kalp damar cerrahisi uzmanına muayene olmak gerekmektedir.

Erken yaşta herhangi bir sebep olmadan damar tıkanıklığı (inme, kalp krizi, toplar damar tıkanıklığı, akciğere pıhtı atması) gelişmesi  de pıhtılaşma bozukluklarının habercisi olabilir.