Nükleer Tıp

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı, günümüz tıbbının tüm gereksinimlerini karşılayacak son teknoloji ürünü görüntüleme sistemleri ile 2010 yılı Temmuz ayından beri hastalarımıza hizmet vermektedir.

Nükleer Tıp Polikliniği’nde, Kıbrıs’ta ilk ve tek PET/BT görüntüleme sistemi olarak GE Discovery STE16 cihazı ile bir adet GE İnfinia çift başlı SPECT Gama Kamera kullanılmaktadır.

Ayrıca yatarak yüksek doz tedavi uygulamalarına olanak sağlayan iki adet radyoaktif hasta tedavi odası bulunmaktadır.

Tanısal nükleer tıp tetkikleri girişimsel olmayan güvenilir testlerdir. Yenidoğan dönemi dahil olmak üzere her yaştaki olguda uygulanabilir.

Nükleer tıp görüntüleme sistemleri hastaya uygulanan radyoaktif bileşikten yayılan gama ışınlarını kaydeder. Görüntüler ile merkezi sinir sistemi, solunum, dolaşım, iskelet, ürogenital, mide – bağırsak sistemleri, karaciğer ve safra yolları, tiroid – paratiroid, böbrek üstü bezleri, enfeksiyon, inflamasyon ve tümör odakları değerlendirilir.

Pozitron Emisyon Tomografisi (PET) başta onkoloji olmak üzere, kardiyoloji ve bazı nörolojik hastalıkların tanısında güvenle kullanılmaktadır. PET/BT, Pozitron Emisyon Tomografisi ve Bilgisayarlı Tomografi’nin birlikte kullanıldığı bir tetkiktir.

PET vücutta anatomik değişiklikler henüz oluşmadan fizyolojik fonksiyonları gösteren bir tetkik iken, BT lezyonun boyutu, biçimi ve lokalizasyonu gibi anatomik detaylar hakkında bilgi verir. Bu iki tekniğin birlikte kullanımı ile daha doğru ve kesin tanı konabilir.

Poliklinik Lokasyonu
1. KatBatı Blok
Poliklinikler Bölümü
Açılış Saatleri
Pazartesi - Cuma8:00 - 17:00
CumartesiKapalı
PazarKapalı

+90 (392) 444 0 535

Lokasyon

Bölüm Doktorlarımız