Kas Ağrısı

Kas ağrısı sıklıkla yeri tam olarak tespit edilemeyen şiddeti az ve yüzeysel bir ağrıdır. Tek bir alanda görülen kas ağrılarının dışında, bütün vücudu etkisi altına alan kas ağrıları da vardır.

Çoğu kas ağrısı genellikle birkaç gün içinde kaybolabilir fakat bazı kas ağrıları aylarca geçmeyebilir. Kas ağrısı boyun, sırt, bacaklar ve elleriniz de dahil olmak üzere vücudunuzun hemen hemen her yerinde gelişebilen bir ağrı türüdür. Kas ağrısının en sık nedenleri; Gerginlik, stres, aşırı kullanım, küçük yaralanmalardır.

Ağrının bu türü genellikle lokalize olmuştur ve tüm vücudunuzun bölümlerini etkileyen ya da sadece bir veya birkaç kası etkileyecek şekilde olabilir.

Küçük yaralanmalar, stres veya egzersizden kaynaklanan kas ağrıları genellikle evde uygulanabilecek tedaviler ile giderilebilir. Ağır yaralanma veya sistemik hastalık nedeni ile oluşan kas ağrıları ise genellikle ciddidir ve tıbbi bakım gerektirir.

Kas ağrısı kas hastalığının belirtisi olabilir.

Kas hastalıklarının temel belirti nedeni kuvvetsizlik ve kişinin yapabileceği bir işi yapamayacak dereceye gelmesiyle hissedilir. Bunun günlük hayattaki en büyük örnekleri şu şekilde özetlenebilir: Merdiven çıkamama, saç tarayamama, elleri yukarıya kaldıramama ya da uzun süre elinde kitap tutamama.

Vücudunuz boyunca hissedilen sistemik kas ağrısı ise biraz daha farklıdır. Nedeni sıklıkla bir iflamasyondur. Bu enfeksiyon, Fibromiyalji veya polimiyaljiya romatika gibi romatizmal hastalıklar, vitamin eksiklikleri ya da statin gibi bir ilaç olabilir ve doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. Tiroit, kalp hastalıkları da kas ağrısına neden olabilir. Kas hastalıkları sistematik hastalıkların belirtileriyle de seyredebilir. Bunlar nefes darlığı, ateş, kırgınlık ya da halsizlik ile görülebilir.