Vücudumuzda bulunan kolesterolün iki kaynağı vardır. Bunlar, kendi karaciğerimiz ve hayvansal kaynaklı besinlerdir.

Kanda kolesterol, vücutta üretilen bazı maddeler ile taşınmaktadır. Bunlar, iyi huylu kolesterol olarak bildiğimiz yüksek dansititeli lipoprotein (HDL), kötü huylu kolesterol olarak bildiğimiz düşük dansititeli lipoprotein (LDL) ve genellikle adını bilmediğimiz çok düşük dansititeli lipoproteindir (VLDL).

LDL Kötüdür ÇÜNKÜ

Kandaki miktarı yüksek olursa, damarlarda kolesterol birikmesine sebep olabilir. Damarda plaklar oluşturarak, damar sertliğine neden olur.

HDL İyidir ÇÜNKÜ

Kandaki kolesterolü karaciğere taşıyarak, kan kolesterolünün dengede kalmasını sağlar.

Diyetle yüksek miktarda doymuş yağ asidi alımı, kan kolesterolünü arttırıcı etki gösterirken, doymamış yağ asidi alımı kan kolesterolünü azaltıcı etki göstermektedir. Bitkisel besin kaynakları kolesterol içermez. Et, tavuk, balık, sakatatlar ve diğer et ürünleri, süt ve süt ürünleri kolesterol içeren besinlerdir.

Zeytinyağı büyük çoğunlukla tek derecede doymamış yağ asiti olan oleik asiti içerir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, zeytinyağının total kolesterolü ve kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL- kolesterolü düşürdüğünü göstermektedir. Bunun yanında iyi kolesterol olan HDL- kolesterolü de yükseltmektedir. Bu nedenle damar hastalıkları açısından çok iyi bir koruyucudur.

Kalp-damar hastalıkları açısından risk taşıyorsanız ve özellikle kan kolesterol düzeylerinizde de belirgin bir artış varsa, günlük yağ tüketiminizin büyük çoğunluğunun zeytinyağından oluşmasında yarar vardır. Ancak unutulmaması gereken önemli bir nokta, zeytinyağının da diğer yağlar gibi iyi bir enerji kaynağı olduğudur. Her bir gram yağın 9 kalori verdiği göz önüne alındığında, özellikle kilo sorunu taşıyanların zeytinyağı da olsa yağ tüketimlerine dikkat etmeleri son derece önemlidir.