Kahvenin Mutluluk Vermesinin Sebebi

Kahvenin tarihi ortaya çıkışı ve yüzyıllardır hayatımızda olması, onu kültürümüzün en önemli unsurlarından biri haline getirmiştir. Peki bu kadim içecek sağlığımız açısından ne kadar önemli ve son araştırmalar kahve hakkında bize neler söylüyor?

İlk olarak kahve sabah saatlerinde içildiğinde beyne ve vücuda zindelik vererek konsantrasyonunuzun kuvvetlenmesine yardımcı olur. Bunun sebebi kahvede bulunan kafeinin uyarıcı etkisidir. Kafein sizin yorgunluğunuzu alarak enerjinizi yükseltmenizi sağlar.

Kafeinin diğer bir etkisi ise fiziksel performansı arttırmasıdır.Yoğun bir egzersizden yarım saat önce içilen bir fincan kahvenin performansı %10 oranında arttırdığı biliniyor.

Kahve yüksek antioksidan kapasitesi olan kaynakların başında gelir. Antioksidan denilen şey ise kanser gibi birçok hastalığa karşı bağışıklığın kuvvetlenmesini sağlar.

Peki kahve’nin depresyon’a karşı koruyucu olduğunu biliyor muydunuz? Kadınlar üzerine Amerika’da yapılan bir çalışmada günde 4 fincandan fazla kahve içen kadınlarda depresyon riskinin %20 oranında azaldığı saptanmıştır.

Araştırmacılar, kahvenin mutluluk vermesinin nedenini, içindeki güvenilir antioksidanlara bağlıyor. Kahvenin hafif bir antidepresan gibi etki gösterip, serotonin ve dopamin gibi sinirsel salgıların üretimine yardımcı olduğu da düşünülüyor.

Günde ortalama 2-3 porsiyon kahve tüketerek kahvenin sağlık üzerindeki tüm olumlu etkilerinden faydalanmak mümkün. Kahvenin tüm bu olumlu özelliklerinin yanında kafeinin fazla tüketiminin insomnia (uykusuzluk), kalp çarpıntısı ve anksiyete gibi problemlere yol açabileceği unutulmamalıdır.