Yapay Kalp Destek Cihazları (VAD) Ve Total Yapay Kalp (TAH)

Eklenme Tarihi:24 Eylül 2019, 10:38
Son evre kalp yetmezliğindeki hastalarda, kalbin kan pompalama görevi, ileri teknoloji ürünü cihazlar olan yapay kalp destek cihazları ile gerçekleştirilir.

Yapay kalp destek cihazları, hastada virüs enfeksiyonuna bağlı gelişen akut kalp yetmezlikleri veya kalbin ani durması sonrası canlandırma işleminde birkaç gün veya hafta gibi kısa sürelerle kullanılabileceği gibi dört veya altı haftadan daha uzun sürelerle hatta yıllarca kullanılabilen yapay kalp destek cihazları da bulunmaktadır.

Yapay Kalp Destek Cihazının Uygun Olduğu Hastalar
Ani ya da zaman içerisinde gelişmiş ve son evreye gelmiş kalp yetmezliği hastalarında yapay kalp destek cihazlarının kullanımı uygundur.

Yapay kalp destek cihazı, kalp yetersizliğine bağlı diğer organ fonksiyonlarında meydana gelebilecek bozulmaların önüne geçmeyi önlemek için kullanılırken, kalp kasının iltihaplanması sonucu ani kalp yetmezliği gelişen hastalarda, hastalığın şiddetli seyrettiği döneminde hastayı hayata tutundurmak amacıyla geçici süreli olarak da kullanılmaktadır.

Yine kalp nakline ihtiyaç duyan ve uygun donör için bekleme sürecindeki hastalarda, koruyucu bir önlem olarak yapay kalp destek cihazlarından yararlanılmaktadır. Yine ileri yaşta olup, kalp yetmezliğine ciddi diğer hastalıkların eşlik ettiği nakil için uygun olamayacak hastalarda yapay kalp destek cihazlarının kullanımı, hastanın yaşam süresi ve kalitesini arttırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Total Yapay Kalp Cihazı
Vücuttaki kan dolaşımının yapay kalp destek cihazları ile dahi sağlanamadığı durumlarda, hastalıklı kalp, dolaşım destek cihazı olan Total Yapay Kalp cihazı ile değiştirilmektedir. Bu işlem hastalıklı kalbin vücuttan tamamen çıkarılarak yerine total yapay kalp cihazının yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir.