Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi

Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi 2019-07-10T17:00:07+03:00

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıp Fakültesinde Cerrahi Tıp Bilimlerine bağlı bir kürsüdür. İlgi alanı baş ve boyun bölgesinde beyin ve görme ile ilgili rahatsızlıklar dışında hemen her türlü hastalığı kapsar. Bu arada beyin ve görme ile ilgili pek çok hastalık ta ilgili bilim dallarıyla ilgi alanımızı oluşturur. İnsanların karşılaştığı sağlık sorunlarının düşünecek olursak çok önemli bir bölümü bilim dalımızla ilgilidir. Üyesi olduğumuz uluslararası bir kuruluş olan UEMS bordunun aldığı son kararla bilim dalımız, 7 ayrı alt bölümü kapsamaktadır. Bunlar;

i. Baş ve Boyun Cerrahisi: Baş ve boyun bölgesinde yer alan ağız, dil, damak, bademcikler, tükrük bezleri, burun ve sinüsler, geniz, yutak, gırtlak, yemek borusu, tiroid bezi ve göz gibi organlara ait iyi yada kötü huylu tümörlerin ve iltihapların tedavisi KBB tarafından yapılmaktadır.

ii. Otoloji / Nörotoloji: Bu birim kulak ve iç kulak hastalıklarını içerir. Bu grupta yer alan hastalıklara örnek olarak her türlü dış, orta ve iç kulak hastalıkları, kulak iltihapları, işitme problemleri, kulak çınlamaları, baş dönmeleri, yüz felçleri sayılabilir.

iii. Rinoloji / Allerji: Daha çok burun ve sinüslerle ilgili hastalıkları kapsar. Örnek olarak burun akıntıları, burun tıkanıklıkları, burun kemiği eğrilikleri, burun etlerinde büyümeler, burun polipleri, alerjiye bağlı burun problemleri, sinüs iltihapları, burun kanamaları sıralanabilir.

iv. Pediatrik KBB: KBB Anabilim dalında sadece erişkinlere hizmet verilir diye bir ayırım yok. Çocukların bölgemizle ilgili hastalıkları da KBB Anabilim dalının kapsamındadır. Örnek olarak doğumsal hava yolu ve gırtlak anormallikleri, kulak kepçesi ve dış kulak yolu anormallikleri, çocukluk çağı burun tıkanıklıkları, uyurken ağzın açık kalması, sık üst solunum yolu enfeksiyonları, işitme kayıpları, sesiz kulak iltihaplanmaları, orta kulakta sıvı toplanmaları sayılabilir.

v. Fasial Plastik Rekonstruksiyon ve Estetik Cerrahi: Baş ve boyun bölgesindeki her türlü doğumsal yada travmalara bağlı yapısal bozukluklar ve kırıkların tedavisi KBB Anabilim Dalının kapsamına dahildir. Ayrıca burun, kulak kepçesi ve şekil bozuklukları, göz kapağı, yüz cildinki kırışıklıklar, yüz ve boyun cildinde yaşlanma veya diğer nedenlerle oluşan sarkmaların tedavisi de bu alan kapsamındadır.

vi. Odyoloji / Vestibüloji: Her türlü doğumsal yada sonradan gelişen işitme kayıpları, baş dönmeleri, dengesizlik yakınmaları, yüz felçleri KBB Anabilim Dalının ilgi alanı içindedir. Bu tip hastaların gerek medikal, gerek rehabilitasyon, gerek cerrahi tedavileri KBB hekimlerince yapılabilmektedir.

vii. Foniatri ve İletişim (konuşma) Bozuklukları: Gırtlağın yutma ve ses üretme fonksiyonları ve bu fonksiyonlarına bağlı hastalıkları KBB Anabilim Dalının kapsamı içindedir. Örnek olarak ses kısıklıkları, ses kalitesinde bozulmalar ve değişimler, konuşma bozuklukları, yutma bozuklukları ve reflü hastalığı sıralanabilir.

YDÜ KBB ANABİLİM DALI POLİKLİNİĞİ
Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Haziran 2010 yılında faaliyetlerine başlamış, modern üniteleri ve deneyimli kadrosuyla hizmet vermektedir.

Anabilim dalımızda sahip olduğumuz imkanlarla KBB kapsamına giren bütün konularda sağlık hizmeti vermekteyiz.

Poliklinikiğimizde değişik boyutlar ve özellikte kameralı endokopik sistemler ile burun, geniz ve gırtlak gibi gizli kalmış derin bölgelerin muayeneleri ayrıntılı bir şekilde yapılabilmekte, dökümentasyon kayıtları alınabilmektedir. Otomikroskopi yardımıyla ayrıntılı kulak muayeneleri ve küçük cerrahi işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Özel ses analiz cihazlarıyla gırtlak fonksiyonlarının ölçümleri yapılabilmektedir. Yılda yaklaşık 10 000 hastaya poliklinik hizmeti verilmektedir.

KBB ANABİLİM DALI ODYO-VESTİBÜLER LABORATUVARI
Odyoloji laboratuvarımızla her türlü işitme testleri, yeni doğan çocukların işitme taramaları, orta kulak fonksiyonlarının ölçümleri yapılabilmektedir. Beyin sapı elektriksel potansiyellerinin ölçümleriyle işitme fonksiyonu objektif kriterlere göre değerlendirilebilmetedir. Konuşma ve dil terapileri verilebilmektedir.

Kurulmakta olan vestibüler sistem laboratuvarımızla her türlü denge fonksiyonlarının araştırılması ve baş dönmesi ve dengesizlik yakınması olan hastalarımızın tanı, takip ve rehabilitasyon çalışmaları yapılabilecektir.

KBB ANABİLİM DALI AMELİYATHANESİ
Modern ve zegin cihaz parkımızla, her gün aynı anda 2 ameliyathanede genel anesteziyle operasyon yapabilme imkanımız vardır. Bugüne kadar Adamızın tarihinde ilk kez yapılan pek çok ameliyata imza atılmıştır. Son derece komplike ve önemli kanser ameliyatları, kulak mikrocerrahileri ve burun-paranazal sinüs operasyonları başarıyla yapılagelmektedir. KBB kapsamına giren tanımlanmış pek çok cerrahi girişim Anabilim Dalımızda başarıyla yapılabilmektedir. Yılda yaklaşık 500 hastaya cerrahi tedavi hizmeti verilmektedir.

KBB YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ VE YATAKLI SERVİSLERİ
Gerek yoğun bakım ünitelerimizde, gerek yataklı servislerimizde son derece teknolojik ve modern cihazlarla donatılmış alt yapımızla tedavi ve bakım hizmeti verilmektedir. Her biri tek kişilik düzenlenen yataklı servis odalarımızda hastalarımızın konforu ve yakın takibi deneyimli kadromuzla sağlanmaktadır.

KBB ANABİLİM DALINDA EĞİTİM
Anabilim Dalımız gerek Türkçe ve İngilizce Tıp Fakültelerinin, gerek Sağlık Bilimleri Fakültesinin, gerek Diş Hekimliği Fakültesinin ve gerekse Sağlık Meslek Yüksek Okulunun eğitim ve öğretim faaliyetlerinin kaçınılmaz önemli bir parçasıdır. Yılda yaklaşık 500 öğrenciye 1000 saatin üzerinde ders vermekteyiz. Bunların dışında mezuniyet sonrası eğitim programlarımız her hafta devam etmekte, ulusal ve ulusararası bilimsel toplantılarda Ülkemizi ve Üniversitemizi gururla temsil etmekteyiz.

HALKIMIZA MESAJIMIZ
Yukarıda sıraladığımız konularla ilgili her hangi bir rahatsızlığınız varsa, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalının fikrini almayı ihmal etmeyiniz. Özellikle sürekli tekrarlayan rahatsızlıklarınız varsa, bunların altında yatan sebeplerin araştırılması ve rahatsızlıklarınıza neden olan esas problemlerin tedavisi esastır, unutmayınız. Gelin, bilimsel ve güncel tedavi yaklaşımlarımızla sorunlarınızı temelden çözelim.

Poliklinik Lokasyonu

2. Kat Doğu Blok
Poliklinikler Bölümü

Açılış Saatleri

Pazartesi – Cuma 8:00 – 17:00
Cumartesi Kapalı
Pazar Kapalı

Lokasyon

Bilgi Talep

Yüz Estetiği ile Her Zaman
Daha Genç, Daha Sağlıklı, Daha Güzel!

© Copyright 2019 | Near East Technology