deri ve zührevi hastalıkları

Deri vücut ısısını ayarlayan, solunuma, boşaltıma yardımcı, vücudu dış etkilerden koruyan, aynı zamanda bağışıklık süreçleriyle de ilgili olan, metabolik fonksiyonlara sahip, önemli ve insan vücudundaki en büyük organdır.  Günümüzde değişen yaşam koşulları, modern yaşam biçimleri, değişen çevresel koşullar nedeniyle alerjik deri hastalıkları gittikçe artmaktadır.

Cilt Vücut Sağlığının Aynasıdır
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde tüm hastalıklar, uzman akademik kadro ile hastaya uygun yöntem belirlenerek özenle tedavi edilmektedir.  Toplumda hemen hemen herkeste bir veya daha fazla cilt hastalığı bulunur.  Bir çok kişi kendilerinde bulunan deri değişikliklerini hastalık olarak değerlendirmezler cilt hastalıkları oldukça önemlidir.  Örneğin sivilce, kaşıntı, ben gibi bir çok hastalık kişiler tarafından normal olarak görülür ve doktora gitme ihtiyacı uyandırmaz.  Çevrelerindeki insanların veya eczacıların önerdikleri ilaçlarla geçiştirilmeye çalışılır.  Oysa bir çok cilt hastalığı erken tedavi edilmezse kalıcı izler bırakabilir (özellikle sivilceler) veya basit bir kaşıntı önemli bir iç hastalığın belirtisi olabilir.  Bazı cilt hastalıkları, cilt kanserlerinde olduğu gibi erken tanı konulmazsa ölüme dahi neden olabilir.  Bu nedenle cilt vücut sağlığının bir aynasıdır ve dermatoloji uzmanlarının yapacağı muayene hem cilt hem de genel sağlık açısından çok önemlidir.

Atopik Ekzema, Kontakt Ekzema, Ürtiker (Kurdeşen) gibi deri hastalıklarının nedenlerini bulmak; iç veya dış kaynaklı olup olmadığını anlamak ilk basamak tedavinin yanı sıra hastalıkların kronikleşmesini ve tekrarlamasını önlemek açısından çok önemlidir.

Hastanemiz Dermatoloji Uygulamaları
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji kliniğinde deneyimli ve akademik bir kadro tarafından, son teknolojinin kullanıldığı cihazlar ile dermatoskopiden (ben muayenesi), kriyoterapiye (sıvı azot kullanılarak dondurma işlemi), elektrokoterizasyon, intralezyonel enjeksiyon,  fototerapi, alerjik deri testleri, mantar tarama testleri, tırnak çekimi, dermatolojik cerrahi ve tüm kozmetik dermatolojik uygulamalar; botulinum toksin ve hiyaluranik asit dolgu uygulanımı, kimyasal peeling, PRP, mezoterapi, dermaroller, dermapen, ameliyatsız iplikle yüz germe, ameliyatsız göz kapağı estetiği, lazer epilasyon, leke ve damar tedavisi dahil, her türlü tanı, tedavi ve kozmetolojiye yönelik işlemler yapılmaktadır. Hastanenin gelişmiş patoloji ve genetik laboratuvarları gibi birçok bölümü ile koordine çalışılarak ileri tanı yöntemleri kullanılmaktadır. Fototerapi ünitesinde pek az merkezde bulunan Banyo PUVA uygulamaları dahil, lokal ve sitemik olarak PUVA, Re-PUVA, Dar band UVB tedavileri uygulanabilmektedir.

Genel Poliklinik Hizmetleri
Deri enfeksiyonları (mantar hastalıkları, siğiller, çıbanlar), alerjik deri hastalıkları (atopik egzema, temas egzeması, kozmetik alerjisi), dış etkilerle olan deri hastalıkları (yüzeysel yanıklar, donmalar, böcek ısırıkları), ilaç reaksiyonları, ürtiker (Kurdeşen), Psoriasis (Sedef Hastalığı), büllöz deri hastalıkları, pigmentasyon hastalıkları (Vitiligo, lekeler), Behçet Hastalığı, deri tümörleri ve kanserleri, yağ bezi hastalıkları (sivilce, saçlı deride kepeklenme), saç hastalıkları, tırnak hastalıkları, aşırı terleme, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, doğumsal ve genetik deri hastalıkları, otoimmun deri hastalıkları, yara iyileşmesi ve bakımı, Nevüs (ben), güneşle ilgili hastalıklar, deri yaşlanması ve tedavileri gibi sık görülen deri hastalıklarına ait, teşhis, tedavi ve takipler yapılmaktadır.

Ayrıca küçük cerrahi işlemler, alerji nedenini saptamaya yönelik testler, mantar aranması, paterji testi, deri ve mukoza biyopsileri, elektrokoterizasyon, sıvı nitrojen ile kriyoterapi, intralezyonel ilaç uygulamaları, epilasyon, damar ve leke tedavisi için lazer uygulamaları, kimyasal peeling, botulinum toksin ve dolgu uygulamaları, PRP, ameliyatsız iple yüz germe (Örümcek Ağ Tekniği), ameliyatsız göz kapağı estetiği, mezoterapi, gibi dermotokozmetik işlemler ve fototerapi de uygulanmaktadır.

Fototerapi Unitesi: UV-A, UV-B, Dar bant UV-B, PUVA, RePUVA, Banyo PUVA, lokal ve sistemik olarak uygulanabilmektedir.  PUVA cihazı, esas olarak psoriasis (sedef hastalığı) ve deri lenfomalarının tedavisinde kullanılan bir cihazdır.  En son teknoloji PUVA cihazımız ile ışık tedavisi gereken hastalarımızda, uygun fiziki koşullarda, rahat ve temiz ortamlarda güvenilir tedavi olanağı sağlanmaktadır.

Nevüs (Ben Takibi):  Nevus takibi ve değerlendirilmesinde günümüzde, ileri optik özellikleri olan mercekler kullanılmaktadır.  Bunu sağlayabilmek amacıyla dijital dermoskopi ve tüm vücut ben haritalaması için kliniğimizde Fotofinder cihazı kullanılmaktadır.

Lazer Uygulamaları:  Uzman doktorlarımız tarafından uygulanan kılcal damar, kızarıklık, yağlanma, leke tedavileri ile lazer epilasyon yapılmaktadır.  Lazer ünitesinde Alexandrite ve Nd-yag laser mevcuttur.

Yataklı Bölüm: Hastanede yatarak tedavi görmesi gereken hastalarımız için özel, tek kişilik, içinde özel banyosu bulunan odalarımız mevcuttur. Hastalarımız burada 24 saat hemşire gözleminde tutularak tüm tedavileri yapılmaktadır. Böylece özellikli pansumanların uzman bir ekip tarafından kolayca yapılması ve hastanın bakımı sağlanmaktadır.

Yakın Doğu Üniversitesi tıbbi ekip, fiziki ortam ve teknolojik anlamdaki istikrarlı büyüme ile bugün Türkiye ve dünya standartlarında en iyi hizmet veren Dermatoloji Klinikleri’nden biri haline gelmiştir.  Bu doğrultuda bölümümüze başvuran her hastaya doğru tanı ve en uygun tedavi seçeneğini sunabilme rahatlığı ve başarılı sonuçlarımız, her geçen gün daha çok tercih edilmemize vesile olmaktadır.