Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Başhemşiresi Türkan Şahin’in “Hemşireler Günü” “Mesajı

Eklenme Tarihi:13 Mayıs 2020, 13:47

Hemşirelik, insan sevgisiyle dolu, şefkat ve sabrı içine alan, aklıyla, eliyle ve kalbiyle çalışan, onurlu, kutsal ve profesyonel bir meslek gurubunu temsil eder.

Florance Nightingale ilk modern hemşireliğin kurucusudur. Kırım Savaşı yaşanırken hemşirelik eğitimi almış ve öncü olmuştur. Florance Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs tüm dünyada “Dünya Hemşireler Günü” ilan edilmiş, 12-18 Mayıs tarihleri ise Hemşirelik Haftası olarak kabul edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü, Florance Nightingale’in doğumunun 200. yılı olması nedeniyle “2020” yılını “Hemşire ve Ebe Yılı” ilan etmiştir.

İlk Türk kadın hemşiresi Safiye Hüseyin ise 1912’de açılan kurslarda eğitim görmüş ve ardından Balkan ve Çanakkale savaşlarında görev almıştır.

Uluslararası Hemşireler Birliği ICN’in 2020 teması “Dünyada Sağlık için Hemşirelik”, “Hemşireler; Herkes için sağlık hedefine ulaşmada öncü bir ses.”
ICN Başkanı Annette Kennedy; “Dünyanın her yerinde hemşireler ihtiyaç duyuldukları her zaman ve her yerde gerekli özen ve dikkati sağlamak için yorulmadan çalışıyor” demiştir. Hemşirelik dünya genelinde sağlık bakım gücünün çoğunluğunu oluşturan bir meslek gurubudur ve sağlık sistemi içinde hayati hizmetler vermektedir. Dünya Sağlık Örgütü ve ortakları hemşirelere acil yatırım çağrısı yapmaktadır. Covid-19 salgını, küresel sağlık iş gücünün güçlendirilmesi için hemşire ihtiyacının altını çizmektedir. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ise “Bugün birçok hemşire Covid-19’a karşı savaşta ön saflarda yer alıyor.” demiştir. Dünyayı sarsan pandemi günlerinde, hemşireler insan sağlığını ön planda tutarak, yüksek riske rağmen, önceliğini insan sağlığı düşüncesinde odaklaştırarak, fedakarca kendi sağlığını arka planda bırakmış, cesurca savaşmaktadır.

İnsanlığın varoluşundan bu yana sağlık çalışanları, her durumda insanların sağlıklarını yeniden kazanabilmeleri için kendi sağlığından vazgeçmiş, insanlığın iyiliği için mücadele etmiş, kendini insan sağlığına adamış isimsiz kahramanlardır.

Sağlık hizmetlerinin başarısı sağlık ve hastalık sürecinde hemşirelik hizmetlerine bağlıdır. Hizmet kalite standartları doğrultusunda sağlığın can damarı ve odak noktası hemşiredir. Sağlık sisteminin öncü sesi olan değerli hemşirelerimiz tüm zorluklara göğüs gererek insan sağlığını ön planda tutmaktır.

Özveriyle çalışan tüm meslektaşlarımın hemşireler haftasını kutlar, meslek hayatlarında başarılar dilerim.


Başhemşire
Türkan Şahin